Oswietlenie awaryjne dali

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają szczególnie drogą siłę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich zarabianie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się tylko po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w niniejszych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na różne typy, ale zadaniem każdego z nich stanowi zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez jeden godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie jedynie w przemyśle lecz jeszcze w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku normalnej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest nie pewne wady, którymi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do korzystania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało działać wiele godzin, ale działalność będzie można i dać do drugich urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.