Rozwoj technologii teleinformatycznych

Bardzo intensywny wzrost technologii sprawił, iż dzisiejsze kasy fiskalne są wiele rozmaitych funkcji, jakie nie tylko pozwalają na ewidencjonowanie sprzedaży, ale i ułatwiają zarządzanie firmą, chociażby usprawniają obsługę klientów, skracają czas potrzebny na inwentaryzację, zezwalają na całą kontrolę pracy kasjera, jak również kontrolę zapasów magazynowych.

Kasy novitus cechuje wysoka funkcjonalność, mogą one rzadko współpracować z wszelkim szeregiem urządzeń, możemy do nich podłączyć np. komputer, czytnik kodów kreskowych, czytnik kart magnetycznych oraz czytnik kart chipowych, terminal kart płatniczych, czy wagę elektroniczną. Jednym słowem, dzisiejsze kasy fiskalne przylegają do nieco dużo złożonych urządzeń elektronicznych niż te sprzed kilku laty oraz trzymają naprawdę złożoną konstrukcję.

Które jesteśmy charaktery kas fiskalnych? Zwykle kasy fiskalne dzielimy na dwie grupy – kasy Electronic Cash Register w planie ECR oraz kasy Electronic Point Of Sale- POS, zwane też kasami komputerowymi. Te dwa sposoby kas cechuje niemało inny zakres możliwości, który jest pochodną ich parametrów technicznych. Traktując jak najprościej, kasy ERC są w sądzie do walut POS niezwykle ograniczone możliwości rozbudowy i budów, a też wyróżniają się ograniczoną pamięcią i wgranym na określone oprogramowaniem. Ważna dla kas ERC pamięć RAM ma pojemność od 1 do 8 MG, a a po kilku latach użytkowania, nie ma teraz na niej mieszkania i praktycznie przydaje się do współprace. Jest dalej jedna, interesująca różnica – aczkolwiek do kasy ERC jesteśmy okazja podłączenia innych urządzeń peryferyjnych, w tym jednocześnie komputer, nie jest możliwe poprowadzenie sprzedaży z zakresu programu komputerowego – do tego niezbędna jest nam obsługa kasjera.

Wśród kas typu ERC wyróżniamy: -kasy przenośne – o małych wymiarach i z ograniczonym zakresem funkcji. Stanowią obecne urządzenia przeznaczone między innymi dla tych klientów, którzy wykonują paragony, których treść się powtarza. -kasy jednostanowiskowe – potrafią nieco dużo, niż kasy mobilne, można do nich podłączyć chociażby wagę, komputer, a i czytnik kodów a w ten możliwość coś poprawić ich konfigurację. - kasy systemowe – są wyposażenie większych przedsiębiorstw, w których istnieje znacznie stanowisk kasowych.

Kasy POS – są niezwykle zaawansowaną technologicznie grupą urządzeń rejestrujących. Oczywiście należałoby je nazwać komputerami, które są dopasowane do ewidencjonowania obrotów, a i realizacji kilku nowych funkcji, które są połączone z magazynowaniem towarów, a dodatkowo ich sprzedażą.